0 432 223 00 04

Teknik Bilgiler

Otomobil direksiyon sistemlerinin tarihine dair ciddi bir yayınla ileri sürülen efsaneye göre, Fitts adında bir adam 1876’da antika bir arabaya bir hidrolik direksiyon sistemi kurdu. 3 Nisan 1900’de tekerlek tahrik sistemi ve patenti hidrolik direksiyon sistemi içeriyordu.

Pierce-Arrow’daki Ağır Araçlar bölümündeki bir mühendis olan Francis W. Davis, 1926’da bugün kullanılana benzer bir konsept icat etti. market araçları.

Büyük askeri araçlar için manevraları kolaylaştırdığından II. Dünya Savaşı sırasında hidrolik direksiyona ilgi artmıştır.

1951 yılında Chrysler hidrolik direksiyona sahip bir araç olan Imperial’i piyasaya sürdü. Teknoloji o zamandan bu yana uzun bir yol kat etti ve şimdi önemli bir özellik olarak kabul ediliyor!

Direksiyon Sistemi Nasıl Çalışır? (Direksiyon Sisteminin Çalışma Prensibi)

Direksiyon simidinden alınan dönme hareketi, direksiyon dişli kutusunda doğrusal harekete çevrilerek ve kuvveti arttırılarak tekerleklere iletilir, böylece tekerlekler yönlendirilmiş olur. Direksiyon simidinden elde edilen döndürme kuvveti , direksiyon mili vasıtasıyla direksiyon dişli kutusuna aktarılır. Direksiyon mili, direksiyon dişli kutusundaki pinyon dişliyi döndürür, pinyon dişli; kremayere geçmiş durumdadır. Böylece pinyon dişli döndükçe, kramyer sağa-sola hareket edecektir , kremayer dişlinin ucuna bağlı olan rot kolları ile bu doğrusal itme-çekme hareketi, tekerlek aks taşıyıcısına rot başları ile iletilir, tekerlekler döndürülür.

Direksiyon – Sürüş Hissi:

Direksiyon sisteminde kuvvet aktarımı direksiyon simidinden tekerleklere doğru olurken, aynı zamanda yol ve sürüş şartlarının etkisiyle oluşan bir karşı kuvvet de tekerleklerden direksiyon simidine aktarılır, buna direksiyon-sürüş hissi denir.